DE VLIEGENDE HOLLANDER

Gisteren heb ik De Vliegende Hollander Uitgave No. 6 2018 40ste jaargang van de Nederlandse Club Costa del Sol ontvangen. 44 pagina’s dik deze keer. Na verzending van ‘Cervantes’ als hotelketen en mijn documenten d.d. 4 december vanaf 1996 neem ik weer enkele fragmenten door die mijn bijzondere aandacht hebben om hierop enige feedback te geven. Te beginnen met de woorden van voorzitter Wilmar Bliek:

“Moesten we het in de zomer doen met met vijf activiteiten in vier maanden, nu hebben we er gemiddeld vier per maand. En u, onze leden doen steeds vaker en intensiever mee. Op de laatste inloopborrel op 2 november hadden we meer dan 80 gasten. Acht kwamen voor de eerste keer – nieuwsgierig naar wat de NCCS te bieden heeft  en aan het eind van de middag hadden we er weer acht leden bij. Geweldig. Direct daarna een reis door centraal Spanje met dertig deelnemers. Het weer zat niet echt mee, maar dat mocht de pret niet drukken. Francis had een heel mooi programma gemaakt, met wandelingen door prachtige steden, bezoeken aan musea, paleizen en kathedralen en overnachtingen in mooie hotels. En ‘s avonds een paar maal gezellige muziek met een aantal liefhebbers… In 2019 bestaat de club 40 jaar en dat moet gevierd worden. We zijn in de clubarchieven gedoken om uit te vinden wat precies de oprichtingsdatum is geweest, maar dat is niet gelukt. We weten alleen dat het 25-jarig en 30-jarig bestaan in het voorjaar zijn gevierd, maar een jaar of wat eerder ook een keer later in het seizoen. Wij hebben na lang overleg besloten om het 40-jarig bestaan te vieren in oktober, met een aantal kleinere activiteiten begin oktober en dan ter afsluiting het gala-event in het weekeinde van 2/13 oktober.”

Ik heb in 1999 het twintigjarig bestaan nog meegemaakt. Het werd gevierd in Hotel Alay en staat beschreven in Wim Dik verlaat KPN en Twintig jaar Nederlandse Club Costa del Sol. Het 25-jarig bestaan is ook in Hotel Alay gevierd op 21 maart 2004. Ik schreef hierover op dinsdag 2 maart 2004: “Op 21 maart aanstaande viert de Nederlandse Club Costa de Sol haar 25-jarig bestaan. Het programma ziet er volgens De Vliegende Hollander alsvolgt uit. “Aanvang: 13.00 uur Informele ontvangst met cocktail-aperitief (witte en rode wijn, droge en medium sherry, bier, cocktail San Francisco, Jus d’orange en tomatensap. Hierbij natuurlijk de zo bekende borrelsnacks, waarmee Hotel Alay beroemd is geworden in de NCCS. Tijdens deze ontvangst kunt u zichzelf misschien herkennen op de foto’s die An den Hollander van de diverse NCCS – activiteiten van de afgelopen 25 jaar heeft gemaakt. 14.00 uur Optreden van een van Nederlands topartiesten Karin Bloemen, met een speciaal voor de NCCS geschreven programma. 15.15 uur Feestelijke vier gangen lunch, met o.a. zeevruchtencremesoep, scampi cocktail, biefstuk van de haas, en garnituur Jubileum taart en koffie met likeur toe. Deze lunch zal twee maal worden onderbroken voor een optreden van de Nederlandse Groep “A-meezing theatre”. 18.00 uur: De band van Michel St. Jean verzorgt tot 19.30 uur het muzikale deel van deze dag. Dus dansliefhebbers de vloer is voor u. 20.00 uur: Sluiting (ook van de bar, waar men tot dat tijdstip gratis drankjes kan halen)

Het belooft dus een bijzondere dag te worden. Toevallig valt de oprichting van de NCCS min of meer samen met de oprichting van het Frans-Spaans Instituut. Een reden temeer om deze dag uitbundig te vieren. Hierbij nodig ik graag alle oud-cursisten en oud-docenten uit. Wel vroeg reserveren. Vóór 10 maart aanstaande. Men kan slechts vierhonderd gasten herbergen. Vanzelfsprekend voor eigen rekening.”

De beschrijving van deze feestdag staat beschreven op mijn webpagina met de titel Ahead Only waarbij mijn gedachten ook zijn uitgegaan naar de voetbalclub uit Deventer binnen het kader van mijn Droom van Rood en Geel. Op pagina 28 en 29 komen onze vertrouwde Gerda en Gini van de evenementencommissie weer in beeld. Het verhaal is geschreven door Else van Velthuijsen, vermeld in De grootste Nederlander, mijn verslag van de georganiseerde puzzeltocht in Vélez Málaga in maart 2007 en mijn terugblik op Koninginnendag 2007 d.d. 4 mei 2007. Ik citeer: “Koos Kraan, verantwoordelijk voor de evenementen in dit bestuur, contacteerde de dames en vroeg of ze zin hadden “weer iets te doen”. Ja zeker! Alleen de grote evementen, zoals Koningsdag, nieuwjaarsreceptie, etc. Dus begonnen ze gelijk met de voorbereiding voor de autopuzzelrit, gedeeltelijk overgenomen van een oude rit van Maya Hugenholtz en Ronald Blankenstein, omdat het hen pas in juni gevraagd was. Dit was een eendaagse rit, maar in de toekomst wordt het weer een tweedaagse. Nu zijn ze druk bezig met de voorbereiding van het 40-jaar jubileum van de NCCS. Ze denken ook aan een eendaagse of tweedaagse wandeltocht richting Viñuela  … Gina heeft 25 jaar ervaring als stadsgids in Parijs, maar daar hoorde Versailles ook bij. Twaalf jaar is ze meegereden met de tours vanuit Nederland, maar de laatste tien jaar woonde ze, met haar man, op een boot in het Canal St. Martin, een zijkanaal van de Seine, bij de Place de la Bastille. Via haar broer, die hier aan de kust woonde, namen zij en haar man Holland Yachting in Benalmádena over. Na enkele Jaren lag de haven vol en werd er minder verkocht, dus tijd voor iets anders. Ze gingen een poos in de huizenmakelaardij. Haar man vond daarna zijn geluk weer in het toerisme. Tien jaar bezorgde Gina toen de leesmap, maar die bestaat niet meer. Nu is Gina gepensioneerd en koopt en zwemt ze heel wat af. Gerda is in 1979 hier gekomen. Zij was geen reisleidster, maar een hostess: begeleidde zo georganiseerde groepen. Eerst als begeleidster, later op kantoor als chef reisleiding. Dit alles gebeurde bij Arke, waar het leuk werken was. Ze ging met pensioen na een moeilijke overnameperiode door Tui.” Het doet mij deugd dat de beide dames G&G zich weer bij onze vereniging hebben aangesloten. Op pagina 30 en 31 vinden wij het verslag van onze herfstreis. Gezien deze reis voor mij de afsluiting betekende van vijftig jaar onwikkelingswerk in de betreffende regio neem ik de vrijheid het verslagje in zijn geheel over te nemen in dit bericht en voeg er tevens nog eens mijn persoonlijke videobeelden aan toe. Ik hoop dat het NCCS-bestuur hier geen bezwaar tegen zal aantekenen. Mede vanwege de bijzondere verjaardag die zij mij tijdens deze reis hebben bezorgd. Ik citeer:

Cornelia Nederend stuurde een dagelijks verslagje aan het achterblijvende deel van het bestuur. Hieronder haar ervaringen.

Zondag 4 november Zondag bij aankomst op station Atocha werden we opgewacht door Francis en de bus. Aansluitend hebben we vandaar ingecheckt bij hotel Mayorazgo. Om 13.30 uur zijn we naar Tapasbar Los Gatos gegaan. De tapas waren geweldig lekker. Vandaar uit waren we om 16.00 uur in het Gemeentehuis waar we hoog vanaf de Mirador Madrid hebben bewonderd. Daarna terug naar het hotel waar we om 19.00 uur een welkomstdrankje kregen aangeboden van de NCCS. Later diner in het hotel. Heel gezellig, maar we zijn nu al moe.

Maandag 5 november Na het ontbijt gezamenlijk naar het El Prado Rijksmuseum. De meesten van ons gingen daarheen met een taxi vanwege de regen. Prachtige kunst gezien en bewonderd. Om 15.00 uur het Koninklijk Paleis bezocht. Wat een rijkdom aan historische kust, echt prachtig! Hierna te voet in de regen terug naar het hotel waar we om 20.00 uur het diner hebben gebruikt. Daarna vroeg naar bed om de volgende ochtend om 9.00 uur klaar te staan om met de bus te vertrekken naar het mooie stadje San Lorenzo.

Dinsdag 6 november Vertrokken naar San Lorenzo en het Esorial waar we weer een rondleiding krijgen van Bibi die er een mooi verhaal van maakte. 26 koningen lagen ingemetseld in grote marmeren kisten in een imposant gebouw. Dit was tot nog toe het mooiste wat we hebben gezien. Wat een pracht en praal! Daarna geluncht in het dorpje San Lorenzo. Om 15.00 uur vertrekken we naar de Parador van Ávila, een bijzondere locatie ommuurd door 2,5 km stadsmuur. Na het diner zijn we met Wilmar met zijn gitaar nog even doorgezakt en toen naar bed.

Woensdag 7 november Na het ontbijt opgehaald door een gids om een bezoek te brengen aan waar de heilige Theresa heeft gewoond. Hierna het mooie stadje Ávila bezichtigd. Toen ging het regenen, dus hebben we niet over de stadsmuur gewandeld. We zijn om 13.00 vertrokken naar Salamanca waar we de lunch hebben gebruikt op de prachtige Plaza Mayor. Om 15.00 uur verzamelen om de oude en de nieuwe kathedraal te bekijken. Daarna het mooie Art Deco Museo met de prachtige poppen en zo veel meer. Echt speciaal! Vervolgens met de bus naar Hotel Doña Brígida, net buiten de stad. Daar meteen koffer naar kamer en borrelen voor het diner. Om 20.30 uur aan tafel en om 23.30 naar bed waar we uitgeput onder de wollen dekens, met een temperatuur van 7 graden, in slaap vielen om de andere ochtend weer vroeg op te staan. Om 8.00 uur ontbijt en om 9.30 uur vertrek naar Trujillo.

Donderdag 8 november Om 9.30 uur vertrokken naar Trujillo. We reden door de prachtige streek Extremadura. In Trujillo aangekomen gelijk naar het hotel. Na de lunch terug naar het hotel waar we naar onze kamer konden. Toen verzameld met met wie mee wilde om de berg te gaan bekijken waar een Moors kasteel op staat. Jammer genoeg ging het regenen dus waren we snel beneden, kletsnat. Later het diner dat slecht was.

Vrijdag 9 november Vertrek om 9.30 uur naar Toledo. Na 2 uur rijden gearriveerd in Toledo waarwe via roltrappen de stad bereiken. We hebben de stad bezichtigd en op eigen gelegenheid geluncht. Hierna was het verzamelen om met gids Adolfo het centrum en de kathedraal te bezoeken. Het was de mooiste kathedraal die we tot nu toe hadden bezocht. Daarna met de bus naar het hotel waar we heerlijk hebben gedineerd. John van der Heyden was jarig. Met wie mee wilden gaan zijn we met de bus naar een bar gegaan om het te vieren. Wilmar met gitaar, het was heel gezellig en voor John was het een leuke verrassing. Het was tevens een mooie afsluiting.

Zaterdag 10 november Om 9.30 uur in bus gestapt naar het Atocha station, maar eerst wachtte nog een panoramische toer langs de Taag en door Toledo, waar we nog een groepsfoto hebben gemaakt. Het was een prachtige week zonder incidenten. We logeerden in geweldig mooie hotels, waarvan Mayorazgo er bovenuit stak. Alleen jammer dat Francis vlak voor vertrek is beroofd van haar portemonnee”.

Ik ben Cornelia Nederend zeer erkentelijk voor dit zeer heldere in staccato als een spoorboekje geschreven verslag.  Met name ook voor de aandacht die zij aan mijn verjaardag heeft gewijd. Mijn dank gaat ook uit naar Koos Kraan voor het beschikbaar stellen van de foto waarop ik ben afgebeeld bij de open haard van de Parador van Ávila.  Mijn favoriete plek. Ik merk wel op dat op de eerste foto de oude vlag van de Spaanse republiek is afgebeeld. Dat zal onze fotograaf wellicht zijn ontgaan. De op mijn verjaardag vermelde ‘bar’ was de beroemde Venta del Alma van Toledo. Een herberg waar de schrijver Pérez Galdós (van Doña Perfecta) twee boeken heeft geschreven.

Bijlagen: foto’s door Koos Kraan in de Parador van Ávila en de video’s Madrid 4 november 2018, Madrid 5 november 2018, El Escorial 6 november 2018, Ávila 6 november 2018, Ávila 7 november 2018, Salamanca 7 november 2018, videoverslag Trujillo, Trujillo-Toledo 9 november 2018 en Toledo en Madrid 10 november 2018.